Tovarna brusov v Mariboru
Znan inovator, podjetnik in tovarnar, po izobrazbi tehnični kemik, je leta 1879 blizu Dunaja ustanovil tovarno umetnik brusov. Ob ustanovitvi je tovarna štela okoli 18 zaposlenih. Umetni brusi so se uporabljali za ostrenje raznih brusov in orodij.
Leta 1886 je podjetje oz. njegov sedež preselil v Maribor. Prostori tovarne so bili v nekdanji Stolni ulici, ki se danes imenuje Poštna ulica. Ko je sedež podjetja začel delovati v Mariboru, so spremenili oznako na brusih. Namreč na brusih ni več pisalo “Franz”, ampak ”Franc”, torej v slovenščini.
Ustanovitelj tovarne je leta 1907 umrl, zato je posel prevzela njegova žena Frančiška. Zaradi počasnega propadanja podjetja, ki je bilo predvsem posledica prve svetovne vojne, sta podjetje nato prevzela ustanoviteljeva sorodnika.
Tovarna po 1. svetovni vojni
Nekaj let po koncu 1. svetovne vojne je uspeh podjetja začel naraščati. Bruse so izdelovali predvsem za potrebe industrije. Začeli so z izdelavo različnih brusov z različnimi vrstami vezi (npr. smolne, kovinske, diamantne vezi...). Tovarna je sčasoma postala znana kot kvalitetna tovarna po vsem svetu.
Tovarna obstaja še danes in ima svoj sedež na tržaški cesti v Mariboru. Znana je po dobrih in kvalitetnih proizvodnih.
Pomemben inovator
Ustanovitelj tovarne umetnih brusov je z svojimi inovativnimi proizvodi vplival na razvoj tehnike brušenja v vseh dejavnostih. Zaradi tega ga danes uvrščamo med pomembne Mariborske inovatorje in podjetnike.
Njegov nagrobni spomenik se nahaja na pokopališču Pobrežje v bližini Czeikovih arkad. Zraven njega so pokopani še njegov poslovni partner Adolf Bayer in njegova sestra Fanny. Nad napisi se v medaljonu nahaja njegov reliefni portret.