Prvi slovenski poklicni časnikar

Prvi slovenski poklicni časnikar

Prvi slovenski poklicni časnikar in prvi glavni urednik časnika Slovenski narod se je rodil 6. maja 1842 v Dednem Dolu in umrl 26. maja 1871 v Mariboru.

Šolanje

Rodil se je na domačiji »pri Mačkovih« kot sin preprostega kmeta. Njegov oče si je s pridnostjo in podjetnostjo pridobil toliko premoženja, da je lahko dal šolat svoja dva sina. Anton se je sprva šolal v Višenjski ljudski šoli, nato je obiskoval gimnazijo v Ljubljani, Trstu, Celju in Novem mestu. Gimnazijo je zaključil z odliko in se vpisal na pravno fakulteto v Gradcu.

Zaposlitev

Leta 1867 se je zaposlil kot odvetniški pripravnik v odvetniški pisarni dr. Ferdinanda Dominkuša v Mariboru. 18. marca 1868 je zboru ustanovnikov Slovenskega naroda predložil publicistični program, ki ga je oblikoval po zamislih Frana Levstika, dr. Janka Sernca in dr. Janka Pajka. Program je vseboval različna publicistična gesla, med drugim je podpiral zedinjenje vseh Slovencev v skupno upravno celoto, enakopravnost slovenščine in nasprotoval dualistični ureditvi Avstrije.

Urednik Slovenskega naroda

Na temeljih, ki si jih je zastavil s programom, je pričel delovati kot prvi glavni urednik Slovenskega naroda. Časopis, ki je kasneje postal prvi slovenski dnevnik, je začel izhajati 2. aprila 1868 v Mariboru.

Pri urejanju prvega slovenskega dnevnika so ga pestile najrazličnejše težave. Dopisnikov in sodelavcev je bilo malo, še težje je pridobil honorarje zanje. Tudi sam je živel skromno – sprva je bival kar v uredništvu časopisa v Mariboru. Sčasoma sam ni bil več sposoben opravljati vsega dela, zato je leta 1868 dobil pomočnika – Josipa Jurčiča. Anton je bil urednik Slovenskega naroda vse do svoje smrti, konec maja 1871.

Tekom svojega dela se je pogumno upiral oportunizmu in slovenskim vladnim kimavcem ter podpiral zedinjenje Slovencev in povezovanje z ostalimi slovanskimi narodi. Njegove prispevke odlikuje lep slovenski jezik, sočnost in duhovitost.

Ulica in spomenik

Po prvem slovenskem poklicnem časnikarju se danes v Višnji Gori imenuje ulica. Tudi v Mariboru najdemo po njem imenovano ulico in postavljen spomenik.

Vir slike: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Anton_Tom%C5%A1i%C4%8D

Add to
ARtour mobile

Create Your own guide and enjoy our free mobile app with following features:

  • Offline mode
  • Augmented Reality mode
  • Dynamic maps with navigation
  • Adding your own points
  • Audio guide
  • See all features