Votla Peč

Votla Peč

Vzhodno od Raven na Koroškem leži v reki Meži velik blok pegmatita, ki se je odlomil od višje ležečih pegmatitnih žil. Predstavlja nekakšen naravni most, katerega geomorfološki nastanek se razlikuje od naravnih mostov v sedimentnih kamninah, ki nastajajo zaradi raztapljajočega delovanja vode.

Z geološkega vidika so zanimive pegmatitne žile, ki se razprostirajo od Meže na jugu do Libelič na severu, v dolžini več kot 10 kilometrov.

Pegmatit je debelozrnata magmatska kamnina, sestavljena iz glinencev in kremena. Kot značilna minerala se pojavljata turmalin (šorlit) in sljuda (muskovit).

Spodmol je globok 6,5 metrov in širok 6 metrov. Nastal je v muskovitno-biotitnem gnajsu, kot posledica regionalne tektonske aktivnosti in s tem povezane močne tektonske razlomljenosti terena.

Vzhodno od Raven na Koroškem sta na obeh straneh Meže edini znani slovenski jami - Ravbarska luknja in jama pri Votli peči.

Poleg geomorfološke izjemnosti sta jami tudi zatočišče in prebivališče jamskim živalim.  

Tako jama pri Votli peči predstavlja izjemno zoološko nahajališče nekatere redke jamske favne.

Vse tri posebnosti: Ravbarska luknja, Votla peč in Jama pri Votli peči so s Pravilnikom o razglasitvi naravnih vrednot razglašene za naravne vrednote državnega pomena.


Območje jame pri Votli peči pa je zraven tega opredeljeno še kot posebno ohranitveno območje Natura 2000.
Add to
ARtour mobile

Create Your own guide and enjoy our free mobile app with following features:

  • Offline mode
  • Augmented Reality mode
  • Dynamic maps with navigation
  • Adding your own points
  • Audio guide
  • See all features