Rudolf Kiffmann (1869 - 1940)

Rudolf Kiffmann (1869 - 1940)

Mariborski gradbenik nemškega rodu ter solastnik Opekarne Lajteršperg.

Inž. Rudolf Kiffmann je bil mariborski gradbenik nemškega rodu in lastnik enega večjih mariborskih gradbenih podjetij, ki je v Avstro-Ogrski in med obema svetovnima vojnama sodelovalo pri številnih velikih gradbenih projektih v Mariboru.

Med večje projekte Kiffmannovega podjetja štejemo Veliko kavarno na Glavem trgu, Vurnikovo delavsko kolonijo, šolsko poslopje v Žolgarjevi ulici, kapelo na pokopališču Pobrežje, Hutterjevo delavsko kolonijo itd. Poleg tega je podjetje sodelovalo pri gradnji vile na Kamniški ulici 2 ter zgradbe na Prešernovi ulici 24, Maistrovi ulici 3 in Cankarjevi ulici 5.

Kapela s prizidanim stolpom (brez zvonov) in oltarjem na pokopališču Pobrežje je bila po načrtih Rudolfa Kiffmanna postavljena leta 1926. Ker kapela ni bila posvečena, je tedaj služila le kot mrtvašnica za razkošne pogrebe.

Otvoritev Velike kavarne na Glavnem trgu (prvotno poimenovane "Cafe Teresienhof") je potekala septembra 1913, le mesec za otvoritvijo Starega mostu. Stavba je bila za tiste čase precej napredna z lastnim generatorjem električne energije, storitve kavarne pa so vključevale možnost naročanja kosila na Mestnem trgu, kamor so ga nato dostavili s kočijo.

Vurnikova delavska kolonija je nastala kot rešitev za pomanjkanje delavskih stanovanj v industrijsko hitro razvijajočem Mariboru. Občina je kupila zemljišče, ga komunalno opremila in zgradila vrstne enostanovanjske hišice po načrtih arhitekta Ivana Vurnika. Konec leta 1928 je bilo vseljivih 147 hiš, v letih 1929 in 1933 pa so zgradili še 64 enot. Stanovalci, ki so redno plačevali najemnino, so po dvajsetih letih postali lastniki vrstnih hiš.

Hutterjeva kolonija na Pobrežju je nastala na pobudo mariborskega tekstilnega industrialca Josipa Hutterja, ki je imel izrazit občutek za reševanje socialnih problematik in željo po izboljšanju kakovosti bivanja svojih zaposlenih. Tako je podjetje Rudolfa Kiffmanna leta 1937 začelo graditi dvajset dvodružinskih hiš z relativno visokimi standardi bivanja. Po prvotnih načrtih naj bi delavci postopoma, z odplačevanjem najemnin, postali tudi lastniki bivališč vendar se, med drugim zaradi začetka druge svetovne vojne, to v praksi ni nikoli zgodilo.

VIRI:

  • https://sl.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Kiffman
  • https://www.europeana.eu/sl/item/08520/MK_Foto_d02755_001_b_jpg
  • https://www.total-slovenia-news.com/lifestyle/5015-old-photos-cafe-teresienhof-in-maribor
  • http://www.mariborart.si/spomenik/-/article-display/vurnikova-kolonija
  • https://www.delo.si/magazin/zanimivosti/prebivati-udobno-moderno-prakticno-in-lepo/#
  • http://www.mariborart.si/spomenik/-/article-display/hutterjeva-kolonija
Add to
ARtour mobile

Create Your own guide and enjoy our free mobile app with following features:

  • Offline mode
  • Augmented Reality mode
  • Dynamic maps with navigation
  • Adding your own points
  • Audio guide
  • See all features