Blejsko jezero

Blejsko jezero

Daljši sprehod med čudovito neokrnjeno naravo.
Blejsko jezero je tektonsko ledeniškega izbora in leži na nadmorski višini 475 m. Z dolžino 2120 m in širino 1380 m tvori skupno površino 1,45 km2. Najglobja točka jezera je 30m in je pribljubljen kraj za potapljače, ki z veseljem raziskujejo jezersko dno.

Povprečna letna temperatura jezera znaša 12 C. Vendar se je v jezeru moč tudi kopati, saj voda v juliju doseže tudi 25 C. Jezero je tudi poznano po močnih mednarodnih veslaških tekmovanjih. Sredi jezera se nahaja tudi edini naravni jezerski otok v Sloveniji, do katerega lahko pridete s posebnim čolnom imenovanim Pletna, ki ga upravlja fijakar - gre za edinstveno posebnost Bleda.

Vsekakor pa ne morete spregledati mogočne trdnjave, ki se dviga nad jezerom t.j. blejski grad. Več o gradu, otočku in cerkvici na otočku izveste kasneje.

Sedaj pa spoznajte še kako je jezero pravzaprav nastalo.

Nekoč je bila na mestu, kjer se danes nahaja jezero tektonska kotanja, ki jo je kasneje izklesal bohinjski ledenik. Vendar je ledenik naletel na velikansko skalo ob katero se je drgnil in jo brusil do te mere kot jo vidimo danes. Nastala čer oz. skala je bilo kasneje več kot primerno mesto, da so na njenem vrhu zgradili grad, saj je bila skala tudi zelo nedostopna. Ledenik se je kasneje stopil, kotlino pa je zalila voda in nastalo je Blejsko jezero.

Kljub tej “uradni verziji” o nastanku jezera pa obstaja tudi legenda, ki govori, da so gorske vile tiste, ki so ustvarile blejsko jezero.


Preberite kako
. Tam, kjer se danes nahaja gladina Blejskega jezera, je bil nekoč velik, gričevnat travnik na sredini katerega, na najvišjem griču je stala cerkvica. Pastirčkom je bila zatočišče ob slabem vremenu in romarjem božja pot, kamor so prihajali po odpustke.  Ker je bilo veliko trave, so pastirji nekdanje blejske občine in bližnjih okoliških vasi pasli ovce.

Od junija do septembra je bilo za vse ovce dovolj sočne paše. Pastirčki so se večkrat zatekli v cerkvico in tam našli prelepe, a domišljave gorske vile. Prav te so si lastile travnik in cerkvico, saj so vsako noč plesale in se veselile na mehki in cvetoči travi. Uživale so v plesu, poskakovale in se dvigovale v nebo.

S pastirčki so se večkrat skregale, saj niso pustile, da bi ovce popasle sočno travo in travniške cvetlice. Po paši je mehka travnata preproga postala poteptana, trda in  skalnata. Gorske vile so od pastirjev zahtevale, da ovce ogradijo ob vznožju in jim ne dovolijo do cerkvice. Vendar jih pastirci niso poslušali. 

Ko pa se je neke poletne noči najlepši in najbolj domišljavi vili zlomila noga na trdih, skalnatih tleh, je bila mera polna. Gorske vile so takoj sklenile, da tako res ne gre več naprej. Dogovorile so se, da se bodo pastirčkom maščevale, ker jih ne ubogajo. Odločile so se, da pastirji nikoli več ne bodo pasli na njihovem travniku in zapomnili si bodo, kdaj so jih hudo razjezili.

Sedle so v krog, raztegnile roke v nebo in naročile, naj potoki pridrvijo v dolino. In res se je ulil dež, potoki so narasli, hudourniki so bili polni vode in pašniki so se začeli polniti z vodo. Vode je bilo vse več in več,  pastirčki so s svojo čredo ovac komaj ušli poplavi. V oblaku nad cerkvico so še uspeli videti gorske vile, ki so plesale zadnji ples. Spoznali so tudi tisto vilo, ki je imela zlomljeno nogo. 

Ker se je nateklo vode prav do cerkvice, je nastal otok. Pastirci so svojo čredo ovac odpeljali na Pokljuko. Domačini so začeli prihajati k maši s pletnami, pozimi pa so šli po ledu. V cerkvi so postavili zvon želja, ki še danes marsikomu pomaga izpolniti neuresničeno željo.

V sami okolici Blejskega jezera boste našli številne hotele in restavracije od koder lahko uživate v čudovitem razgledu nad samim jezerom. Privoščite pa si lahko tudi blejsko posebnost - slastne kremšnite.
Add to
ARtour mobile

Create Your own guide and enjoy our free mobile app with following features:

  • Offline mode
  • Augmented Reality mode
  • Dynamic maps with navigation
  • Adding your own points
  • Audio guide
  • See all features